SÜT KANSER YAPMAZ!

Son zamanlarda medyada çıkan “Süt kanser yapıyor!” açıklamaları kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştır. Birçoğumuzun bildiği üzere süt, özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Üstelik sadece çocuklar için de değil, hangi yaştan olursa olsun hepimizin tüketmesi gereken bir protein kaynağıdır.

Süt kanser yapmaz, aksine kanserin olası etkilerine karşı koruyucu kalkan görevini görür. Ana akım medyada yer alan ve halkın süte karşı bakış açısını manipüle etmek amaçlı olan bu açıklamalar, maalesef bazılarınca kabul görmektedir.

Bunun dışında medyada yer alan bu olumsuz söylemler yüzünden sütünü yok pahasına satan üretici de olumsuz etkilenmekte ve süt fiyatlarında talep ettikleri artışı alamamalarına sebep olabilmektedir. Böylesi bir durum ile karşılaşıldığında kişi başı süt tüketim miktarının azalması ile üretici ellerinde kalan sütleri olduğundan daha düşük bir fiyata satmak zorunda kalacak ve hiçbir şekilde kar elde edemeyeceklerdir.

Üreticinin gece gündüz çalışarak, bayram veya tatil nedir bilmeden özverili bir şekilde yapmaya çalıştığı hayvancılık mesleğine de olumsuz etki yaratan bu söylemleri dikkate almamanızı öneririz. Büyüklerimizin “Süt içmezsen büyüyemezsin.” sözlerini unutmayalım. Sağlığa zararlı olduğu herkesçe bilinen asitli içeceklere karşı ayakta durmaya çalışan sütü her gün en az bir bardak olacak şekilde tüketmeye özen gösterelim.

Büyük küçük demeden sağlıklı bir nesil için her gün süt içelim, içirelim…