Kooperatifçilik İle İlgili Görüşlerinizi Bekliyoruz

Kooperatifçiliği daha ileriye götürmek amacıyla aşağıdaki soruların cevaplarını arıyoruz. Lütfen yorumlarınızı, görüşlerinizi bize...

Devamını oku...
TAKBİ Projesi 13. Grup Toplantısı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu genel Müdürlüğü ve Alman Kooperatifleri Konfederasyonu ile işbirliği içerisinde yürütmekte olduğumuz...

Devamını oku...
HAYKOOP ZİRAAT BANKASI GÖRÜŞMESİ

12.09.2017 Salı günü Ankara'da Haykoop Merkez Birliği yönetim kurulumuz Ziraat Bankası Tarım Bölümü Başkanı Ferhat Bey'i ziyaret ederek...

Devamını oku...
TÜRK-ALMAN KOOPERATİF BİRLİKLERİNİN İŞBİRLİĞİ PROJESİ ÇALIŞTAYI

TÜRK-ALMAN KOOPERATİF BİRLİKLERİNİN İŞBİRLİĞİ PROJESİ 8. ÇALIŞTAYI 06.09.2017'de Ankara'da CK Farabi Hotelde gerçekleştirildi.

Devamını oku...
“ 10 – 12 MART 2017 ” ULUSAL SÜT KAYIT SİSTEMİ VERİ GİRİŞİ

S.S. Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliğimiz (HAY-KOOP) ve S.S. Türkiye Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri...

Devamını oku...

SÜT KANSER YAPMAZ!

Son zamanlarda medyada çıkan “Süt kanser yapıyor!” açıklamaları kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştır. Birçoğumuzun bildiği üzere süt, özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Üstelik sadece çocuklar için de değil, hangi yaştan olursa olsun hepimizin tüketmesi gereken bir protein kaynağıdır.

Süt kanser yapmaz, aksine kanserin olası etkilerine karşı koruyucu kalkan görevini görür. Ana akım medyada yer alan ve halkın süte karşı bakış açısını manipüle etmek amaçlı olan bu açıklamalar, maalesef bazılarınca kabul görmektedir.

Bunun dışında medyada yer alan bu olumsuz söylemler yüzünden sütünü yok pahasına satan üretici de olumsuz etkilenmekte ve süt fiyatlarında talep ettikleri artışı alamamalarına sebep olabilmektedir. Böylesi bir durum ile karşılaşıldığında kişi başı süt tüketim miktarının azalması ile üretici ellerinde kalan sütleri olduğundan daha düşük bir fiyata satmak zorunda kalacak ve hiçbir şekilde kar elde edemeyeceklerdir.

Üreticinin gece gündüz çalışarak, bayram veya tatil nedir bilmeden özverili bir şekilde yapmaya çalıştığı hayvancılık mesleğine de olumsuz etki yaratan bu söylemleri dikkate almamanızı öneririz. Büyüklerimizin “Süt içmezsen büyüyemezsin.” sözlerini unutmayalım. Sağlığa zararlı olduğu herkesçe bilinen asitli içeceklere karşı ayakta durmaya çalışan sütü her gün en az bir bardak olacak şekilde tüketmeye özen gösterelim.

Büyük küçük demeden sağlıklı bir nesil için her gün süt içelim, içirelim…

Merkez Birliği’nin amacı, ortak birliklerinin ve bunlara bağlı kooperatiflerin, ortaklarının küçük ve büyük baş ile  kanatlı, arı, hayvan ve bunlara ait ürünlerinin üretimi, işlenmesi, pazarlanması ve verimlerinin artırılması için ıslah çalışma yapmak.

Hayvansal üretimin ekonomik olmasını, sektörün rekabet gücünü arttırmak için bu hususlarda ilgili faaliyetleri ve soy kütüğü kayıtlarının yapılması ile hayvan ırklarının ıslahını damızlıkların sağlıklı ve hijyenik koşullarda yetiştirilmesini ve hastalıklardan ari bir şekilde üreticilere intikali ve korunmasını Bölge  birlikleri aracılığı ile sağlamaktadır.

Birlik ve kooperatif  çalışmalarını  kontrol etmek, ulusal ve uluslar arası platformlarda temsil ve işbirliği sağlamak, birlik ve kooperatif ilişkilerini düzenlemek ve geliştirmek. Her türlü hayvan ıslah çalışmalarını yapmak. Birlik ve kooperatifleri, bunlara  üye üreticilere eğitim çalışması yapmak, kooperatifçiliği geliştirmektir.

Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

Duyurular